AeroTrain Corp.
Yarın için BUGÜN çalışın!
Hava Taşıtı Veri Yolu Eğitim Seti Model AT-06

AeroTrain Model AT-06 ARINC 429 Eğitim Seti, hava taşıtı bakım mühendislerini ve aviyonik mühendislerini modern hava taşıtı bakımı konusunda bilgi sahibi olacak şekilde hazırlamak üzere tasarlanmış tam ve kapsamlı bir ekipmandır. ARINC standartları hemen hemen tüm ticari hava taşıtlarında kullanılır. ARINC spesifikasyonları aviyonik sistem elemanları arasındaki dijital veri aktarımına yönelik standartları belirler. ARINC 429 spesifikasyonu bir aviyonik sistemin diğer sistem elemanlarına tek yönlü veri yolu üzerinden nasıl veri göndereceğini açıklar.

Model AT-06 ARINC 429 Eğitim Seti, ARINC 429 sinyallerini iki hızda simüle eder (12,5 Kbps ve 100 Kbps). Kelimeler 32 bit uzunluktadır ve bir etiket, eşitlik biti ve diğer alanları içerir. ARINC 429 veri kelimeleri farklı aviyonik sistem elemanları tarafından gönderilen kelimeler için üniteleri, aralıkları, çözünürlükleri, yenileme hızlarını, büyük bit sayısını, pad bitlerini vb. tanımlar. Model AT-06; VOR, DME, ILS, ADF, AHRS, Radyo Altimetre, INS, FMS, Hava Radarı ve Motor parametreleri gibi çeşitli aviyonik ekipmanı simüle eder.

Eğitim setine yüklenen yazılım ARINC 429 tabanlı aviyonik sistemlerin simülasyonunu basitleştiren sezgisel, grafik veri yolu analiz yazılımıdır. Kullanıcı dostu MS Windows tabanlı arayüz yalnızca fareyle birkaç kez tıklayarak ARINC 429 veri yolları üzerinde gönderim ve alım yapmaya imkan tanır. Ardından, veri yolu açıkken, veri ve veri yolu etkinliği anlamlı mühendislik üniteleri ile gözlemlenebilir ve hareket halinde değiştirilebilir. Model AT-06 kullanımı programlama uzmanlığı gerektirmez ve eğitime katılan kişilerin yazılım programları yazması gerekmez. Yapmaları gereken tek şey çeşitli menü seçeneklerini anlamak için eğitim seti ile birlikte verilen kapsamlı eğitim kılavuzuna danışmaktır.

Model AT-06'nin çok güçlü ve kullanışlı bir özelliği kullanıcıların sanal aygıtlar, şerit kayıtları veya harita gösterimleri aracılığıyla monitör üzerindeki bilgileri tanımlamalarına ve görüntülemelerine olanak tanır. Yazılım oynatma özelliği eğitmen ve eğitime katılan kişilerin veri akışını ayrıntılı şekilde inceleyebilmeleri için verinin tekrar oynatılmasına imkan tanır.

Proje verisi ve donanım yapılandırması dosyalar içerisine kaydedilebilir ve tekrar açılabilir. Bu özellik eğitmenlerin çeşitli senaryoları yalnızca bir kez oluşturup yeni öğrencilerle tekrar tekrar kullanmalarına olanak tanır. Öğrenciler, yarım kalan çalışmalarını kaydedip daha sonra kaldıkları yerden devam edebilirler.

Donanım:

Donanım, raf tipi montajlı bir PC, 17 inç LCD TFT monitör, ARINC 429 arayüz, lazer yazıcı, eğitmen paneli, yama paneli ve güç kaynağı ünitesi içerir. Ekipman 18U yükseklikte iki adet 19 inç raf üzerine monte edilir.

Eğitim Tezgahı:

ARINC Eğitim Seti donanımı ile eğitmen paneli (simüle edilmiş arızalar için) iki adet 19 inç raf üzerine monte edilir. Bu raflar bir tezgah üzerine monte edilir. Ekipman ön panellerden çalıştırılır ve ekipmana bakım amaçlı erişim ekipman raflarının arka kapaklarından gerçekleştirilir. Ön paneller sinyal ölçümü ve sorun giderme eğitimi için erişim noktaları sunar. Model AT-06 tasarımı, yalnızca EFIS ekipmanını içeren üçüncü bir raf eklenerek eğitim tezgahının tamamen faal bir EFIS eğitim seti/simülatöre yükseltilmesine olanak tanır.

Yazılım:

Yazılım, ARINC kanallarını simüle etmek için Windows XP veya yeni bir sürüm altında çalışır. Yazılım aşağıdaki birincil işlevlere imkan tanır:

 • ARINC kanalının kurulması
 • Etiketlerin, etiket özelliklerinin ve iletim planının kurulması
 • ARINC kanalları üzerinden iletilecek çeşitli simülasyon veri setlerinin oluşturulması
 • ARINC veri yolu üzerindeki sinyal etkinliğinin gerçek zamanlı olarak kaydedilmesi imkanı.
 • Ekran seçeneklerinin ayarlanması
 • Ekran filtrelerinin ayarlanması
 • Tüm ve seçimli veri kaydı
 • Kaydedilen ARINC verisinin Microsoft Excel çalışma sayfasına aktarılması.
 • Kaydedilen ARINC verisinin yazdırılması.
 • Çeşitli görüntüleme formatlarında veri sunum seçenekleri.
 • ARINC verisinin bir şerit çizelge olarak görüntülenmesi.
 • Monitör ekranında sanal aygıtlar vasıtasıyla veri gösterimi.
 • ARINC verisinin sekmeli bir yapıda görüntülenmesi.

Eğitmen Paneli:

Eğitmen paneli simülasyon amacıyla elektrik arabağlantısı sistemine arıza girilmesine olanak tanır. Bu arızalar açma/kapama anahtarları ile oluşturulur. Bu arıza anahtarları, ARINC kanallarının empedansını değiştirerek, açık devreler oluşturarak ve sinyali sıfıra düşürerek arıza oluşturur.

Güç Kaynağı:

Test tezgahı 110/220 VAC güç kaynağı ile çalışır. Bu güç kaynağı, her bir ekipmana enerji verecek şekilde dağıtılır. Devre kesiciler her bir yük için koruma sağlar.

MIL-STD-1553 Veri Yolu Seçeneği:

Model AT-06A, ARINC 429 eğitiminin yanı sıra MIL-STD-1553 veri yolu üzerine eğitim sağlayacak ek özelliklere sahiptir.

Belgeler:

Eğitim seti kapsamlı bir dokümantasyon ile birlikte verilir. Dokümantasyon şunları içerir:

 • Öğrenci Eğitim Kılavuzu
 • ARINC 429 Spesifikasyonları
 • Yazılım Kılavuzu
 • Sistem Kablo Şeması
 • Eğitmen Kaynak Kiti

Bilgisayar Tabanlı Eğitim (CBT):

Model AT-06, ilgili konuları kapsayan bir CBT ile birlikte verilir.

Opsiyonel Öğe:

Eğitim seti ile birlikte havacılık endüstrisinde kullanılan el tipi standart ARINC 429 Test Seti de tedarik edilebilir. Bu seçenek öğrencilere, modern aviyonik ekipmana sorun giderme uygulamak için el tipi veri yolu test cihazını nasıl kullanacakları hakkında fikir vermeyi amaçlar.